Zdrowo jem, więcej wiem

Przedszkolaki z naszego przedszkola w roku szkolnym 2016/2017 brały udział w siódmej edycji projektu edukacyjnego “Zdrowo jem, więcej wiem”, realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt został objęty wyłącznym Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Realizacja projektu miała na celu kreowanie u dzieci prawidłowych postaw dotyczących zdrowego żywienia oraz promowanie aktywności fizycznej.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt wiele wysoko energetycznych pokarmów, a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. Liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą na przełomie kilkunastu lat wykazuje tendencję wzrostową. Jednak te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić. Dlatego w trosce o zdrowie młodego pokolenia nasze dzieci przystąpiły do projektu, dzięki któremu będą się uczyć zdrowego odżywiania i przekażą wiedzę na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych swoim rodzicom i rówieśnikom.

Udział w projekcie miał charakter międzyszkolnej i międzyprzedszkolnej rywalizacji zespołowej i doskonale wpisuje się w podstawy programowe Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczył nie tylko pracy w grupie, ale również edukował i skłaniał do zmiany stylu życia.

Dzieci uczestniczyły w wielu konkursach i zajęciach zgodnych z podanym przez organizatora harmonogramem – Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

Opiekunem projektu w naszym przedszkolu była pani Renata Jeziorowska.

Dzieci brały udział w zajęciach pt. “Poznajemy owoce i warzywa”, których celem było:
1. Uświadomienie dzieciom ich możliwości poznawczych
2. Zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców
3. Uświadomienie dzieciom roli warzyw i owoców w codziennej diecie
4. Zachęcanie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców
5. Uczenie dzieci zasad koleżeńskiej współpracy potrzebnej do osiągania zakładanych celów.

Przedszkolaki przygotowały również inscenizację pt.: “Moc witamin w warzywach i owocach” promującą zdrowe żywienie oraz aktywny tryb życia. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola miały możliwość degustacji świeżych owoców i warzyw.
Cele ogólne:
1. Ukazanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców
2. Zachęcanie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców
3. Promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia

Zorganizowano zajęcia pt: “Źródło życia i zdrowia – woda!”

Cele:
1. Zebranie i porządkowanie informacji na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi.
2. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji i znaczenia wody w organizmie człowieka.
3. Omówienie, w jaki sposób organizm traci wodę i jak należy uzupełniać wodę w organizmie.
4. Zwrócenie uwagi dzieci na wartość zdrowotną wody.
5. Zachęcanie dzieci do picia wody i świadomego wybierania wody zamiast kolorowych napojów gazowanych.

Plan zajęć:
1. Wprowadzenie: zajęcia plastyczne pt. „Magiczny strumień, czyli co się stanie, kiedy przez pustynię popłynie woda?” i rozmowa na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi.
2. Pogadanka: rola i znaczenie wody w organizmie człowieka.
3. Eksperyment I: przenoszenie wody za pomocą gąbki.
4. Rozmowa: kiedy (w jakich sytuacjach) organizm człowieka traci wodę?
5. Eksperyment II: przygotowywanie wody smakowej.
6. Porównywanie składu napoju kolorowego i składu wody na podstawie lektury etykiet
znajdujących się na butelkach.

Odbył się konkurs plastyczny “Zaprojektuj Wodolubka”

Zadaniem konkursowym było wymyślenie i przedstawienie przez kilkuosobowe grupy maskotki o nazwie WODOLUBEK. Wodolubek, jak sama nazwa podpowiada, to postać, co o zdrowie swoje dba i wodę pije co dnia. Każda grupa przygotowywała portret, plakat lub maskotkę dowolną techniką. Następnie prezentowała na forum grupy swojego Wodolubka i opisywała, jak z jego pomocą można zachęcić innych do picia wody. Zorganizowano wystawę prac.

Zaprojektuj wodolubka

Źródło życia i zdrowia - woda

Moc witamin w warzywach i owocach

Poznajemy warzywa i owoce