„Miej Obraz Osoby Niewidomej”

Charakterystyka projektu:

IPE MOON zakłada realizację cyklicznych spotkań edukacyjno-kulturalnych w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Dąbrowy Górniczej. Pomysłodawcą projektu jest niewidzący od 2006 roku dąbrowski działacz społeczny, wokalista, animator kultury i Prezes fundacji „Wygrajmy Razem” - Łukasz Baruch. IPE MOON jest realizowany od listopada 2017 r. i dotarł już do ponad 60 placówek na terenie miasta. Działania grupy przyjaciół z fundacji „Wygrajmy Razem” zyskały sobie ogromną popularność i rozgłos medialny. Łukasz Baruch opowiadał o zajęciach z dziećmi m.in. w programie TVP2 w „Pytanie na Śniadanie”, a także w Faktach TVN i w „Dzień Dobry TVN”. W 2021 roku łukasz Baruch za wartość jaką niesie ze sobą program edukacyjny MOON został uhonorowany przez śląskiego kuratora oświaty medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Cele projektu:

Zasadniczym celem Integracyjnego Programu Edukacyjnego „Miej Obraz Osoby Niewidomej” będzie edukacja dzieci na temat specyfiki środowiska osób z dysfunkcją wzroku.

Cele szczegółowe projektu to:

Pobudzenie wrażliwości i empatii wśród dzieci, przełamanie stereotypów i lęku przed niepełnosprawnymi i integracja środowisk. Wreszcie celem projektu będzie rozwijanie pasji i zainteresowań wśród dzieci.