Dzień Górnika

Utworzono dnia 10.12.2023

5 grudnia przedszkolaki z gr kotki i wiewiórki świętowały Dzień Górnika. Do wizyty Pana Adama- pracownika kopalni przygotowywały się już kilka dni wcześniej. Poznały specyfikę pracy górnika, poznały tradycje Barbórkowe charakterystyczne dla Górnego Śląska, a także przygotowały tradycyjne ozdoby na głowy- wianuszki dla dziewczynek i „czako” dla chłopców. Podczas wizyty Pana Adama dzieci były bardzo zainteresowane. Pan górnik zaprezentował im mundur górniczy galowy, czako, dzieci mogły poznać oznaczenia kolorystyczne piór czako czy policzyć guziki w mundurze. Dodatkowo Pan Adam przyniósł prawdziwy sprzęt, którym na co dzień posługuje się w swojej pracy. Dlatego dzieci poznały kilof, szelki bezpieczeństwa, hełm górniczy lub latarenkę. Dodatkowo same mogły poprzymierzać wiele akcesoriów.